Rodzicu,

  • Aby zapewnić dziecku bezpieczny i rzetelny proces diagnostyczny oraz nie narażać na zagrożenie pracowników placówki przyprowadź do Poradni dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
  • Zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z Poradni.
  • Nie przychodź do Poradni z dzieckiem, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  • Jeżeli chcesz umówić lub odwołać wizytę zrób to telefonicznie.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że podczas wizyty w Poradni będą zachowane zasady bezpieczeństwa.
  • Przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust i nie podawać ręki na powitanie. Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania.
  • Pamiętaj, że Ty także powinieneś stosować zasady bezpieczeństwa, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu. Na terenie Poradni rodzice/opiekunowie przebywają w maseczkach ochronnych i rękawiczkach.
  • Dziecko powinno posiadać własne artykuły do pisania.

Jak przygotować dziecko do wizyty u specjalisty...

Wizyta diagnostyczna w poradni jest dla dziecka czymś nowym i nieznanym. Czasem, szczególnie wśród małych dzieci, może budzić pytania, wątpliwości, obawy. „Co będziemy tam robić? O co Pani będzie mnie pytać? Czy będzie miła? Czy sobie poradzę?” itp. Zazwyczaj dzieci szybko się z tą sytuacją oswajają. Pomocne są tu różne zabawki, wspólna zabawa i rozmowa, uśmiech. Fakt, że nie ma w poradni lekarza w białym fartuchu, zastrzyków, ani innych nieprzyjemności pozwala dzieciom pokonać ich początkowe obawy i wejść w relację z badającym psychologiem, pedagogiem czy logopedą.  

 

Obecnie czasy są specyficzne i obowiązujące zasady również, a powoli powracające do pracy poradnie będą funkcjonowały nieco inaczej.

Nowe zasady higieny, substancje odkażające, maseczki lub przyłbice na twarzach, rękawiczki, zwiększony dystans, to wszystko może powodować w dziecku i jego rodzicu zwiększone napięcie.

Wyjątkowy czas, obostrzenia w życiu społecznym mają olbrzymi wpływ na nasze emocje, nastawienia, relacje z innymi ludźmi. A to wszystko widzą i czują nasze dzieci. Im my jesteśmy bardziej spokojni, przygotowani do wizyty w poradni, tym nasze dzieci też tak funkcjonują. Są radosne, ciekawe świata, z dużą otwartością, ale też ostrożnością wchodzą w nowe relacje. Jeśli my jesteśmy zestresowani, zaniepokojeni, niedoinformowani - nasze dzieci automatycznie dostrajają się do nas.

Dlatego też chcę zapoznać rodziców z grafiką, która pomoże przygotować swoje dziecko do pójścia do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Rodzicu, każda, nawet krótka rozmowa z dzieckiem ma dla niego wielkie znaczenie.

Życzę dużo zdrowia i mądrości96493156 528114427886369 2157620913279860736 o

Aleksandra Palczewska-Chrześćjan